6.12.2017

Neden İlk yardım eğitimi almak zorundayız?

Neden İlk yardım eğitimi almak zorundayız?

 

Toplumumuzu oluşturan  bireyler herkes gibi yaşantısını  güzel ve sıkıntısız olarak hayal eder. Yaşantımızın hemen her anında hayati bir tehlikeyle burun buruna yaşamıyor olsak da bir gün bir şekilde hiç istemediğimiz durumla ya da, kazalarla karşılaşabilir ya da en sevdiklerimiz içinde olabilir. Böyle bir durumda  tabi ki  teknojinin dibine vurmuş bir millet olarak hemen  işin uzmanından yardım istemek aklımıza gelir? Yine en muhasır medeniyetler seviyesin de bir millet olduğumuz için bize yardıma gelecek  acil ambulans ekipleri (112,Özel Ambulans,Hızır Acil )

 

 

zaten  yolda gelirken hiç zorlanmazlar, insanlarımız hiç dert etmeden  yol verirler ya da bulunduğumuz bölgenin ambulansı  zaten hiç acil olmayan ama  bunu bir hak gören vatandaşımızın evinde  vakadadır.  Yani  kesin yardım beklediğimiz ambulans (  son yıllarda vaka ulaşım  süreleri büyük bir gelişme göstermiş olsa da maalesef değişik sebeplerden vakalara ulaşmakta  bazen hiç beklemedikleri sıkıntılar yaşamaktadırlar.) bir bakmışsınız televizyonların reyting kaygısı biraz da şurdan burdan da verelim abiciğim  diye öne çıkartmayı  sevdikleri  “ ambulans geç geldi “ haberinin içinde ...

 

 

Vatandaşın biri ya tam bir saat oldu  ambulans gelmedi ! biri 2 saat oldu gelmedi der ! bir taraftan çekirdek citleten bir grup abi bu ambulanslar hep böyle  ya derler filan da filan devam eder.

Halbu ki  olayın aslı şudur? İlk yardım eğitimi oluşturan en kurallardan biri olan “ bildirme” kısmı atlanmıştır.  Siyah tshirtli adam aramıştı abiciğim 112 yi  yok ya kırmızı olan aradı  diye geyik gider, halbuki  kimsecikler aramıştır 112 yi.

Bu arada siz yada en sevdiğiniz  kazadan  dolayı  tehlikeli bir fiziki ortamda  hava yolu tıkanmış ve kanamadan dolayı hayati riski yada riskiniz   her saniye artmaktadır.

Çekirdekler de ilk paket bitmiştir.!!!!!

İşte için de bulunduğumuz toplumumuzun güncel  durumu budur?

Şimdi bir de olması gerekeni geçelim.

Bir trafik kazası olmuştur.  Kahramanımız olay yerinde 

Olay yerini hızlıca değerlendirip hemen sizin ya da sevdiklerinizin  ve kendi güvenliğini alıyor. (Koruma) Toplulukta çekirdek çıtlatan gruptaki kırmızı etekli bayana 112’yi aratıyor.( Bildirme) O sıra da yaptığı değerlendirme sonucu  kaza yerinin tehlikeli  olduğu kanatine vararak araçtan  yaralıyı öğrenmiş  olduğu “Rentek” manevrası ile çıkartıyor ve  temel yaşam desteği ihtiyacı olduğu kanatine  vararak Temel yaşam desteğine başlıyor. (Kurtarma)  3 turdayken  112 ekipleri olay yerine  geliyor ve vakayı onlara yani uzman ekiplere  devrediyor. Yaptığı  az ve ufak müdahalelerle  o artık  yaşama dokunmuş  bir kahraman ….

 

Denildiği gibi  olmak ya da olmamak!

Tüm mesele burda  “Ya Çaresiz sinizYada ÇARE SİZSİNİZ !

İnsan yaşamına dokunmak , sosyal farkındalık  yaratmak ve bir kahraman olmak için ne mi yapmanız gerekiyor. Hayatınızdan sadece 2 günü  ayırın gerisi biz de ( Temel İlk yardım Eğitimi detaylı bilgi için lütfen tıklayın )

 

Serkan TURAN

TRN İlk Yardım Merkezi Kurucusu

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.